+36 (30) 413 7905

Mi az energetikai tanúsítvány?

 

Az energetikai tanúsítvány egy magánokirat, mely az ingatlan energiafogyasztásáról ad részletes tájékoztatást. A fogyasztás mértéke határozza meg az ingatlan besorolását.

Tájékoztatást ad az ingatlan fűtési és melegvíz ellátó rendszeréről, az épület rétegrendjeiről, javaslatot tesz az ingatlan energetikai korszerűsítésére. Napjaink magas rezsiköltsége miatt egyre nagyobb figyelem irányul rá az ingatlanvásárlók és bérlők körében. Az energetikai tanúsítványban sok információ található, így egy jó kiindulási pontot tud adni az ingatlannal kapcsolatban. A kapott besorolás pedig az épület bizonyítványa energetikai szempontból. Rosszabb besorolás esetén találhatók benne korszerűsítési javaslatok, melyek felújítás során hasznosak lehetnek, jobb besorolás esetén pozitívan befolyásolhatja az eladást vagy a bérbeadát. Energetikai korszerűsítési pályázaton legtöbbször kötelező elem, illetve új ingatlan használatbavételi eljárásához is szükséges.


Milyen energetikai besorolási osztályok vannak?

 

A lehetséges energetikai besorolási osztályok „AA++”-tól „JJ”-ig terjednek.

 

A legjobb „minimális energiaigényű” minősítést csak a legmagasabb energiahatékonyságú ingatlanok kaphatják. 

A legrosszabb osztályokat (II, JJ) jellemzően a súlyosan elavult, rendkívül energiapazarló épületek kapják. 2024. június 30. után a "BB - Közel nulla energiaigényre (KNE) vonatkozó követelménynek megfelelő" osztály az új épületekre vonatkozó referenciaszint, tehát ha új épületet építünk, minimálisan ezt a besorolást kell teljesíteni a használatbavételi engedély megszerzéséhez. Meglévő ingatlanokra természetesen nem vonatkozik semmilyen kötelezően elérendő energetikai szint. Érdemes tudni: a minősítés 2015-ig más rendszerben történt (egy betűjelzésű szabályozás A+ és I között), az új követelményszint (dupla betűjelzés) 2016. január 1. óta van hatályban.

Használt ingatlanok esetében nincs kötelzően előírt energetikai osztály, tehát bármilyen energetikai besorolást is kap az ingatlan, semmilyen következménye nem lesz. Új épületek építése esetén azonban 2024-től kezdve legalább BB kategóriát kell elérni, ezt a használatbavétel tudomásulvételének kérelmezésekor kell igazolni egy energetikai szakvéleménnyel. Az új épületekre igen szigorú energetikai követelmények vonatkoznak.


A tanúsítás menete

 

A tanúsítvány elkészítését megelőzően kötelező helyszíni szemlét végezni, melynek időtartama az épület bonyolultságától függően 30-60 perc. A rendelkezésre álló dokumentáció pl. alaprajz segítheti a tanúsítói felmérést, de a határoló épületszerkezetek, a fűtési és használati melegvízrendszer beazonosítása, a helyiségek pontos lemérése a helyszínen történik. A számításokat minden mérnöknek a szakmai jellegű 7/2006 TNM rendelet előírásainak megfelelően kell elvégeznie, így az ingatlanra csak egyféle - a valóságnak megfelelő - minősítés adható. Fontos megjegyezni, hogy két teljesen egyformának tűnő lakás is kaphat eltérő besorolást, mivel olyan paramétereket is figyelembe kell venni a számítás során, amelyek nem láthatóak (pl. távfűtési rendszerek, energiahordozók, szomszédos rendeltetési egységek, stb.). A besorolási osztályt az összesített energetikai jellemző követelményértékéhez viszonyított eltérés alapján kell meghatározni, így a végeredmény teljesen objektív, független a készítő mérnök személyes véleményétől.


Mennyibe kerül az energetikai tanúsítvány?

 

Az energetikai tanúsítvány díja minden esetben tartalmazza a kiszállás, felmérés, mérnöki számítások, az országos rendszerbe való feltöltés és a nyomtatás bruttó költségét.

Ingatlan típusa Díj 2024
Lakás (tégla, panel) 75 m2-ig 32.000 Ft
Családi ház 120 m2-ig 36.000 Ft
Családi ház emeletes vagy tetőteres, illetve egyszintes 120 m2 felett 42.000 Ft